niedziela, 2 czerwca 2024 19:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bogdan Tomaszek o potencjale i rozwoju Grupy Azoty ZAK SA

Mamy wielki potencjał w zakresie innowacyjności - uważa dr Bogdan Tomaszek, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA.
  • Źródło: Grupa Azoty
Bogdan Tomaszek o potencjale i rozwoju Grupy Azoty ZAK SA
  • W kędzierzyńskiej spółce pełni pan nadzór nad obszarem badań i rozwoju. Jaki udział w kształtowaniu jego osiągnięć ma pana zdaniem czynnik ludzki?

Na dzień dzisiejszy w Grupie Azoty ZAK S.A. pracuje blisko 1600 osób. Z teorii statystyki wynika, że 10% załogi to ludzie kreatywni, którzy poza wykonywaniem swoich obowiązków są zmotywowani, aby robić coś więcej, dążą do udoskonaleń. Ponadto 2% pracowników jest przedsiębiorczych i wie, w jaki sposób dobre pomysły przekuć w biznes, z którego firma będzie miała korzyści. W zakładzie mamy więc ok. 160 osób z innowacyjnym podejściem, a naszym zadaniem jest odnaleźć je i zachęcić, by ujawniły swój potencjał oraz stworzyć warunki do rozwoju. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie segmentem innowacyjności. Nie każdy pomysł musi się kończyć patentem, liczą się również drobne usprawnienia. Osoby z innowacyjnym podejściem powinny być odpowiednio docenione.

Obecnie core business spółki opiera się głównie na dwóch segmentach – nawozach i OXO. Należy jednak mieć świadomość, że branża chemiczna nieustannie się zmienia, w związku z czym my również powinniśmy wyprzedzać działania naszych branżowych konkurentów i poszukiwać dalszej dywersyfikacji biznesu. Do tego właśnie potrzebni są ludzie, którzy potrafią nadać pracy odpowiednie tempo. Podkreślam, że można ich znaleźć nie tylko w obszarze B+R, ale i w obrębie produkcji, administracji czy energetyki.

  • Wspomniał pan o poszukiwaniu kolejnego segmentu działalności dla spółki. Czy nie lepiej rozwijać działalność w oparciu o istniejące segmenty produktowe?

Właśnie o to chodzi - nie traktujemy tego zagadnienia dosłownie i nie mamy na horyzoncie stawiania kolejnej wielkotonażowej wytwórni. Ta dodatkowa działalność to wszelkie pomysły, które można skomercjalizować do takiej postaci, by efektem była produkcja małotonażowa, ale wysokomarżowa.

  • Jak ocenia pan stan wynalazczości w Grupie Azoty ZAK S.A.? Ile patentów rocznie zyskuje spółka i jak ten poziom kształtował się w 2021 roku?

W ubiegłym roku udzielono nam sześciu patentów i dokonaliśmy czterech zgłoszeń patentowych. Poziom wynalazczości w naszej firmie jest bardzo obiecujący, a od kilku lat poświęcamy temu obszarowi szczególną uwagę. Tylko w 2021 roku wdrożyliśmy na terenie zakładu trzy innowacyjne rozwiązania, wypracowane wcześniej w obszarze B+R. Niektóre z nich  są na tyle oryginalne, że warto je chronić nie tylko w Polsce, lecz również w Europie i na świecie.

Nasza kadra naukowa w chwili obecnej składa się w większości z magistrów i inżynierów, natomiast w województwie opolskim w sumie mamy ok. tysiąca naukowców, w tym osób z doktoratami i habilitacjami. Mimo tego każdego roku mamy znaczący udział w projektach wynalazczych zgłaszanych do Urzędu Patentowego RP z województwa opolskiego. To pokazuje, jak wielki potencjał w zakresie wynalazczości istnieje w Grupie Azoty ZAK S.A.

  • Badania i rozwój pochłaniają spore środki finansowe. Czy ta inwestycja może się opłacać?

Tak się składa, że prowadzenie lub zakup prac naukowo-badawczych możemy w części wpisać w koszty. Natomiast w ramach płaconego podatku dochodowego CIT jest możliwość uzyskania zniżki z 19 do 5% pod warunkiem, że wyroby są produkowane w oparciu o know-how. Uzależnione jest to od wykazania udziału patentu lub licencji w realizowanej produkcji. Rozwiązanie to funkcjonuje pod nazwą Innovation Box. Szacujemy, że z tego tytułu uzyskamy odpis podatku za rok 2021 na poziomie kilku milionów zł. Innovation Box daje więc w niektórych przypadkach szansę, by w całości sfinansować prowadzenie działalności B+R. Dzięki świadczonym usługom jesteśmy jedną z nielicznych firm, w których obszar innowacji nawet bez powyższych ulg zarabia na siebie.

  • Grupa Azoty ZAK S.A. jest w czołówce polskich przedsiębiorstw chemicznych, jeśli chodzi o projekty z dofinansowaniem zewnętrznym – spółka należy do czołowych wnioskodawców i beneficjentów. Czy pojawiające się na horyzoncie programy mogą być impulsem do rozwoju?

Rzeczywiście nasz udział w tego typu programach jest znaczący. Obecnie realizujemy osiem projektów z dofinansowaniem zewnętrznym, a jeden zakończyliśmy w 2021 r. Jego efektem było powstanie instalacji pilotażowej do prowadzenia procesów technologicznych w kierunku otrzymywania estrów i poliestrów nieftalanowych. Jest to idealny przykład wykorzystania dofinansowania zewnętrznego do wdrażania innowacji w zakresie poprawy naszego core-businessu. Na uwagę zasługuje efektywność pracy kadry w przygotowaniu projektów, ponieważ dofinansowanie otrzymuje większość wniosków składanych przez Grupę Azoty ZAK S.A.

Pomysły na projekty i ich dofinansowanie czerpiemy z różnych źródeł, w tym z obowiązujących Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których wyznaczono kierunki rozwoju dla poszczególnych branż, czy Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego oraz uruchamianych programów w obecnej perspektywie finansowej UE. Według tych wytycznych w obrębie zainteresowań przedsiębiorstw z woj. opolskiego powinny znaleźć się m.in. zrównoważone technologie chemiczne, technologie rolno-spożywcze oraz poprawa efektywności energetycznej, które mają ścisły związek z działalnością naszej spółki i obowiązującą strategią rozwoju Grupy Azoty. 

W ramach finansowania projektów rozwojowych, np. z Krajowego Planu Odbudowy, Horyzontu Europa, Polskiego Ładu czy Funduszy Europejskich dla WO (dawne RPO) im bardziej nasze pomysły wpisują się w założenia Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, tym większe są szanse na uzyskanie zewnętrznego dofinansowania.

Również strategia całej Grupy Azoty na lata 2021-2030 będzie mobilizująca dla naszej działalności B+R, ponieważ określono w niej precyzyjnie procent przychodów, jaki ma być rocznie przeznaczany na ten segment działalności.

Te trzy elementy, o których wspomniałem – Krajowe Inteligentne Specjalizacje, różnorodne programy dofinansowań oraz strategia Grupy Azoty – stanowią silny fundament dla rozwoju.

  • Czy w obszarze B+R Grupy Azoty ZAK S.A. powstaną w najbliższym czasie nowe miejsca pracy?

Obecnie prowadzimy rekrutację do tego obszaru, m.in. z uwagi na planowane uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Poszukujemy osób z inicjatywą i zacięciem naukowym, by odnalazły się w grupie dziesięciu procent innowacyjnych pracowników, a może w zespole tych 2%, które efekty działalności badawczej będą potrafiły spieniężyć.

  • Kędzierzyńska spółka mocno angażuje się w ministerialny program doktoratów wdrożeniowych. Jaki jest stan realizacji tego programu i jak ocenia Pan jego ideę?

Obecnie nasi pracownicy realizują 20 doktoratów wdrożeniowych, w tym 14 z dziedziny chemii. Siedem jest powiązanych z obszarem nawozów, siedem – z produkcją OXO. 

23 marca pracownica naszej spółki – pani Urszula Dorosz - jako pierwsza w Grupie Azoty ukończyła realizację doktoratu wdrożeniowego i uzyskała stopień doktora. Można więc powiedzieć, że przecieramy szlaki kolejnym osobom, które są nastawione na rozwój zawodowy i naukowy.

Jesteśmy otwarci na możliwości, jakie niesie ze sobą program i wciąż zachęcamy nowe osoby do zgłaszania się do niego. Jeśli w obrębie spółki mamy aż 14 doktoratów związanych z produkcją chemiczną i jeden ukończony, może właśnie dzięki nim powstanie nasza „trzecia noga”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RafałKKTreść komentarza: Cyrk na lodzie to w Kędzierzynie-Koźlu jest na co dzień, wystarczy popatrzeć na urząd miasta, miasto możliwości znaczy ułomnościData dodania komentarza: 02.06.2024, 14:13Źródło komentarza: Cyrk na lodzie po raz pierwszy odwiedzi Kędzierzyn-Koźle. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W piątek mogli położyć krawężniki przy Sushitu i już po niedzieli można kłaść chodnik, to nie trzeba 4 dni wolne zrobić i wszystko się przedłuża. Czy ktoś ma informacje do kiedy potrwa zrobienie kostki na drodze?Data dodania komentarza: 02.06.2024, 13:30Źródło komentarza: Na os. Stare Miasto trwa remont ulicy Sienkiewicza. ZDJĘCIAAutor komentarza: ObserwatorzyTreść komentarza: Proszę posprzątać ten syf w mieście teraz,dramat, poszczane wszystko.Data dodania komentarza: 02.06.2024, 00:41Źródło komentarza: Dni Miasta 2024 zbliżają się wielkimi krokami. ZDJĘCIAAutor komentarza: K- KTreść komentarza: Najlepsze festyny to były na stadionie,z dala od centrum, sklepów, mieszkań. Nie wiem po co piwo lane na festynie skoro bo wszyscy kupują w żabce albo biedrze,biedni narzucili ceny bo kosmosu.Data dodania komentarza: 02.06.2024, 00:38Źródło komentarza: Nie samą muzyką Dni Miasta Kędzierzyn-Koźle stały. ZDJĘCIAAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Mam nadzieję że pani prezydent dopilnuje żeby centrum miasta było posprzątane,pobliskie parkingi sklepów,parki itdData dodania komentarza: 02.06.2024, 00:36Źródło komentarza: Nie samą muzyką Dni Miasta Kędzierzyn-Koźle stały. ZDJĘCIAAutor komentarza: Hobby babyTreść komentarza: Boże jedyny pasję! Jeden przebrany za Francuza z muszkietem drugi za feld kaprala armi Hitlera z mauzerem w latach i faszystofskim garnku po grossfatrze na czerpie. Trzeci ma zainteresowanie dziewczyną. I też trzyma na niej łapki. Chociaż temu nie urośną włosy od hobby w koncie isamotności.Data dodania komentarza: 01.06.2024, 18:11Źródło komentarza: Dzień Pasji i Talentów w "Budowlance". ZDJĘCIA
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna