poniedziałek, 20 maja 2024 02:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Alkomaty - czy można im wierzyć?

Jazda pod wpływem alkoholu bądź tylko jego użyciu jest nie tylko niebezpieczna, ale także bardzo surowo karana. Raczej nikt nie ma wątpliwości, że nie może wsiąść za kółko tuż po zakrapianej imprezie. Skąd jednak wiedzieć, że wszystkie procenty po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia zdążyły już ulecieć? Najbezpieczniej jest użyć do tego celu alkomatu. Jaki alkomat wybrać i o czym pamiętać przy zakupie alkomatu? Na te pytania odpowiemy poniżej.
  • Źródło: materiał partnera
Alkomaty - czy można im wierzyć?

Czym są i do czego służą alkomaty?

Każdy kierowca z pewnością choć raz słyszał o urządzeniach, jakimi są alkomaty. Służą one do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Co więcej, alkomat jest urządzeniem, które posiada policja podczas drogowej kontroli, ale możemy je także posiadać na użytek własny. Alkomat jest urządzeniem, które warto mieć, bo nawet niewielka w naszym mniemaniu ilość wypitego poprzedniego wieczoru alkoholu może spowodować wskazanie nietrzeźwości kolejnego poranka. To z kolei, w razie kontroli policyjnej, będzie wiązało się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, a przede wszystkim, będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo na drodze, zarówno nasze, jak i innych użytkowników ruchu drogowego. 

 

Jak działają alkomaty i w jakich rodzajach występują?

Alkomaty posiadają wbudowany sensor, który mierzy stężenie alkoholu w powietrzu. Wyróżniamy alkomaty elektrochemiczne, alkomaty półprzewodnikowe oraz spektrofotometryczne. W przypadku alkomatów elektrochemicznych mamy do czynienia z sensorem elektrochemicznym, który Jest stosowany przede wszystkim w alkomatach policyjnych. Tego rodzaju urządzenie jest bardzo precyzyjne, mierzy stężenie alkoholu w procesie utleniania etanolu przez związki chemiczne. Ważne jest, że sensor elektrochemiczny wykrywa tylko i wyłącznie alkohol, a na wynik nie mają wpływu żadne inne substancje. O wiele bardziej popularnym i tańszym rozwiązaniem są alkomaty półprzewodnikowe, których działanie opiera się na zmianie rezystencji po wykryciu alkoholu. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do alkomatów elektrochemicznych, urządzenia półprzewodnikowe reagują nie tylko na alkohol, ale także na inne substancje, m.in. na nikotynę, aceton czy węglowodory. Co ciekawe, na wynik wpływ może mieć nawet spożywanie danych produktów czy poziom wilgotności. Najbardziej zaawansowane, choć stosowane tylko w celach specjalistycznych przez policje, sądy czy szpitale, są alkomaty spektrofotometryczne, wykorzystujące spektrum podczerwieni. Są niesamowicie precyzyjne i są urządzeniami głównie stacjonarnymi, co zastosowań specjalistycznych. Są także bardzo kosztowne, dlatego nie są używane prywatnie. 

Czy alkomaty są wiarygodne?

Wiarygodność alkomatu jest zależna od jego rodzaju. Jeżeli mamy na myśli dobry alkomat elektrochemiczny, możemy być w zasadzie pewni wyniku, o ile pomiar zostanie wykonany w prawidłowy sposób. Alkomaty policyjne rzadko się mylą, a wszelkie nieścisłości można łatwo rozwiązać, wykonując test z krwi. Dokładny alkomat z pewnością będzie posiadał wymienny czujnik, który z biegiem czasu, a zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji, po prostu się zużywa. Większość alkomatów elektrochemicznych jest zdecydowanie godna zaufania. Nieco inaczej kwestia wygląda w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. Tutaj wybierać trzeba naprawdę najlepsze alkomaty, które zapewnią dokładne pomiary. Wybierając alkomat, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kalibrację - każdy alkomat powinien być regularnie kalibrowany, by zapewnić maksymalnie dokładne wyniki zawartości alkoholu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama