czwartek, 9 maja 2024 11:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszają rozgrywki siatkarskiej PlusLigi. Grupa Azoty ZAKSA broni tytułu

Ruszają długo wyczekiwane przez kibiców siatkówki rozgrywki PlusLigi w sezonie 2022/2023. Do rywalizacji przystąpi 16 drużyn. Tytułu będzie broniła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, jednak apetyt na złoty medal ma kilka drużyn.
Ruszają rozgrywki siatkarskiej PlusLigi. Grupa Azoty ZAKSA broni tytułu
Kibice nie mogą doczekać się nowego sezonu

Nowy sezon został zainaugurowany 30 września pojedynkiem Jastrzębskiego Węgla z GKS-em Katowice. Dzień później swój pierwszy mecz rozegrają obrońcy tytułu z Kędzierzyna-Koźla - o godz. 14.45 zagrają na wyjeździe z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Grupa Azoty ZAKSA przed własną publicznością w hali "Azoty" zaprezentuje się 4 października o godz. 21, gdy podejmie LUK Lublin.

Wiele drużyn kompletnie przebudowało składy, ale są też takie, w których zmiany można nazwać kosmetycznymi. Tak postąpił na przykład Jastrzębski Węgiel, który ma niemal taką samą kadrę, poprowadzi ją jednak nowy szkoleniowiec. A jest nim Argentyńczyk Marcelo Mendez, który przyszedł z Asseco Resovii Rzeszów. Niewielkich roszad dokonano też w GKS-ie Katowice, a najważniejszą jest zamiana amerykańskiego rozgrywającego Micaha Ma'a na reprezentanta Bułgarii Georgia Seganova.

Całkiem nowy zespół zbudowano w Zawierciu. Z ekipy brązowych medalistów poprzedniego sezonu odeszło dziewięciu zawodników i trener. Do gwiazd Aluronu CMC Warty - Urosa Kovacevicia i Dawida Konarskiego - dołączyli m.in. Krzysztof Rejno i Michał Kozłowski z ZAKSY, a także przyjmujący reprezentacji Polski Bartosz Kwolek, doświadczony przyjmujący Marcin Waliński oraz reprezentant Argentyny – libero Santiago Danani. Trenerem został Michał Winiarski.

PGE Skra straciła świetnego przyjmującego Milada Ebadipoura, ale w jego miejsce pozyskała doświadczonego Włocha – Filippa Lanzę, który ostatnio grał w Chinach, a także reprezentanta Czech Lukasa Vasinę. Co ciekawe, trenerem bełchatowian będzie Brytyjczyk – Joel Banks, który prowadził do tej pory drużyny holenderskie i belgijskie.

Kilka nowych twarzy zobaczymy w Rzeszowie. Resovia po raz kolejny zawiodła oczekiwania swoich fanów i mimo świetnej kadry uplasowała się poza podium. Dokonano więc kolejnych roszad w składzie. Odszedł m.in. znany również z występów w ZAKSIE Sam Deroo; zastąpi go reprezentant Stanów Zjednoczonych Torey DeFalco. Przyjęcie wzmocnić ma też Francuz Thibault Rossard, który występował już w Asseco w sezonach 2016-2019. Zespół poprowadzi nowy szkoleniowiec - Giampaolo Medei, który kiedyś prowadził m.in. Cucine Lube Civitanova, a ostatnio Ziraat Bankası Ankara.

Indykpol AZS Olsztyn stracił Toreya DeFalco, ale pozyskał na przyjęcie Bartłomieja Lipińskiego z Trefla oraz reprezentanta Niemiec Moritza Karlitzeka, który poprzedni sezon spędził w lidze francuskiej. Z kolei Jana Firleja na rozegraniu zastąpi Joshua Tuaniga ze Ślepska Suwałki.

Mocno przebudowano skład Trefla. Gdańsk opuścił szkoleniowiec Michał Winiarski i dziesięciu siatkarzy (m.in. Dmytro Paszycki, Łukasz Kozub, Mateusz Mika i Kevin Sasak). W ich miejsce zakontraktowano ciekawych graczy, jak choćby Piotra Orczyka i Patryka Niemca z Aluronu, Bartłomieja Bołądzia ze Ślepska, reprezentanta Argentyny, przyjmującego Jana Martineza Franchi czy Australijczyka Luke’a Perry’ego na libero.

Spore przemeblowanie również w Warszawie. W składzie Projektu nie zobaczymy już reprezentanta kraju Bartosza Kwolka, a także obu atakujących (Dusan Petković, Michał Superlak) i rozgrywających (Angel Trinidad de Haro, Jay Blankenau). Nowi gracze klubu ze stolicy to m.in. rozgrywający Jan Firlej, przyjmujący reprezentacji Francji Kevin Tillie, atakujący Niels Klapwijk z Holandii czy kolejny atakujący Linus Weber z Niemiec oraz środkowy reprezentacji Ukrainy, mierzący 210 cm, Jurij Semeniuk. Z kolei charyzmatycznego trenera Andreę Anastasiego zastąpi inny Włoch – Roberto Santilli.

W Lubinie wymieniono połowę zespołu. Odeszli obaj rozgrywający: Przemysław Stępień do ZAKSY, a Masahiro Sekita wrócił do Japonii. Z klubem pożegnał się też atakujący Grzegorz Bociek, a podstawowy przyjmujący Marcin Waliński przeniósł się do Zawiercia. Do składu Cuprumu dołączyli natomiast: rozgrywający Grzegorz Pająk, środkowy Moustapha M’Baye oraz przyjmujący Alexander Berger z Austrii i Illia Kowalow z Ukrainy.

Ciekawy zespół skompletowano w Lublinie. Ubiegłoroczny beniaminek zamierza namieszać w rozgrywkach, a pomóc w tym mają nowi siatkarze: rozgrywający Marcin Komenda ze Stali Nysa, przyjmujący Nicolas Szerszeń z Resovii Rzeszów, atakujący Mateusz Malinowski z Warty Zawiercie, a także Brazylijczyk Cristiano Torelli i reprezentant Stanów Zjednoczonych Jeffrey Jendryk. W LUK-u liczą też na Dominika Hudzika, który po czterech latach gry wraca ze Szwajcarii.

W Suwałkach stracili lidera Bartłomieja Bołądzia, ma go zastąpić Bartosz Filipiak z Lublina. Z kolei na rozegraniu pojawił się Argentyńczyk Matías Pages Sánchez, który ostatnio występował w lidze francuskiej. Stamtąd do Ślepska przyszedł też reprezentant Serbii Miran Kujundžić.

Czarni Radom będą chcieli wypaść lepiej niż w sezonie 2021/2022. Ściągnięto więc Pawła Woickiego i Timo Tammemaę z Rzeszowa, Piotra Łukasika z Suwałk, a przede wszystkim reprezentanta Brazylii – Mauricio Borgesa. Trenera Jakuba Bednaruka zastąpi Jacek Nawrocki, który odnosił sukcesy z PGE Skrą Bełchatów, a w ostatnich latach pracował z kadrą narodową siatkarek.

Od dna zamierzają się odbić w Nysie, gdzie kompletnie przebudowano drużynę. Odeszli m.in. Marcin Komenda, Bartosz Bućko i Kamil Dębski, a Maciej Zajder i Michał Ruciak zakończyli karierę. Z nowych graczy, których będzie miał do dyspozycji trener Daniel Pliński, ciekawie zapowiadają się młodzi: przyjmujący Michał Gierżot, atakujący z Japonii Kento Miyaura oraz argentyński środkowy Nicolas Zerba. Pierwszym rozgrywającym ma być doświadczony Chorwat Tsimafei Zhukouski, który ma za sobą występy m.in. w Cucine Lube Civitanova, Sir Safety Perugia czy Fakieł Nowy Urengoj. Przyjęcie natomiast wspomoże doświadczony Rafał Buszek, który w przeszłości odnosił sukcesy z ZAKSĄ.

W sezonie 2022/2023 w PlusLidze zagrają dwie nowe drużyny. BBTS Bielsko-Biała po czterech latach wraca do ekstraklasy. Do zawodników, którzy wywalczyli awans z pierwszej ligi, dołączyli m.in. węgierski przyjmujący Roland Gergye, atakujący z Kanady Daulton Sinoski oraz rozgrywający drużyny narodowej Niemiec Jan Zimmermann.

W Polsce zagra też mistrz Ukrainy Barkom Każany Lwów, który opiera się na reprezentantach kraju, m.in. atakującym Wasylu Tupcziju czy środkowym Artiomie Smolarze, ale pozyskano też trzech obcokrajowców. A są to: norweski przyjmujący Jonas Kvalen, turecki rozgrywający Murat Yenipazar oraz przyjmujący Julius Firkal ze Słowacji.

Faworyci do medali? Tytuł mistrzowski obronić chcą kędzierzynianie, ale apetyt na złoto mają kluby z Jastrzębia-Zdroju, Rzeszowa czy Bełchatowa. Mocne składy mają też w Zawierciu, Warszawie, Lublinie czy Olsztynie. Wypaść lepiej niż w poprzednim sezonie zapewne będą chciały drużyny z Nysy, Radomia czy Suwałk, ale i skazywane na pożarcie ekipy BBTS-u Bielsko-Biała i Barkomu Każany Lwów, który swoje mecze rozgrywać będzie w Krakowie, zechcą sprawić niejedną niespodziankę.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna