piątek, 3 maja 2024 10:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Duszpasterz na trudne czasy

Jedna z uchwał podjętych podczas 17. sesji Rady Gminy Bierawa dotyczyła nadania ulicy gminnej w Starym Koźlu nazwy: Księdza Antoniego Połomskiego. Mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej wiedzą, czym zasłużył się ów duchowny. Warto, byśmy i my poznali sylwetkę człowieka, który przez ćwierć wieku pełnił posługę proboszczowską w Starym Koźlu.
Duszpasterz na trudne czasy
Wystrój kościoła w Starym Koźlu przed 1970 rroku oraz jeden z trzech dzwonów zamontowanych w świątyni w 1958 roku

Burzliwa jest historia parafii św. Jana Nepomucena w Starym Koźlu, której proboszczem od 2007 r. jest ks. Jarosław Krężel. Kościół wybudowano w pierwszej dekadzie XIX w. Świątynię konsekrowano w 1925 r., po odbudowie ze zniszczeń, jakie ją dotknęły podczas III powstania śląskiego. Powódź tysiąclecia mocno doświadczyła zarówno kościół, jak i plebanię. Nową siedzibę dla proboszcza wybudowano w 2004 r.

Postać ks. Antoniego Połomskiego, który był proboszczem w Starym Koźlu w latach 1939-1964, przybliżyła sołtys Starego Koźla Lidia Nikel.

- Ksiądz Połomski wykazywał się dużą inicjatywą gospodarczą. Był bardzo dobrym człowiekiem. Wiele nie posiadał, a jeszcze z innymi się dzielił - podkreśliła. Tym, co udało się wyhodować w ogrodzie przy plebanii, w której duchowny mieszkał z rodzicami, dzielono się z innymi.

Lata wojny i tuż po jej zakończeniu były dla ks. Połomskiego bardzo ciężkie. Gdy w 1945 r. do Starego Koźla wkroczyły wojska radzieckie, zaczęto go szykanować. Musiał się ukrywać u ówczesnego sołtysa, ponieważ jego życie było zagrożone.

- Niestety, został wytropiony przez żołnierzy. Kazano mu się zgłosić do punktu wyznaczonego w Gliwicach. W drodze dowiedział się, że jest to punkt zbiórki dla osób wywożonych na Sybir. W porę uniknął śmierci, wrócił do Starego Koźla, znów się ukrywał. Wciąż pomagał ludziom. Wielu sędziwych mieszkańców Starego Koźla może potwierdzić, że uratował im życie - opisywała losy ks. Połomskiego sołtys Nikel. - To były trudne czasy dla księży. I choć ks. Połomski nieustannie narażony był na utratę życia, to pomagał innym i ratował ich z różnych opresji, np. przed aresztowaniem.

Sytuacja społeczno-polityczna w latach powojennych również była niełatwa dla duchownego. Wszelkie inicjatywy związane z odbudową kościoła skazane były na niepowodzenie.

- Kościół był zniszczony - wojska radzieckie urządziły w nim sobie stajnie. Wykradli, co się dało. Ks. Połomski zdążył wraz z rodziną i ówczesnym sołtysem ukryć najcenniejsze naczynia sakralne i część ornatów. Resztę rozgrabiono. Był to okres strachu, gwałtu i grabieży - mówiła Lidia Nikel.

W końcu z pomocą mieszkańców doprowadził do odbudowy zdewastowanego kościoła. W 1959 r. doceniono jego zasługi i mianowano go dziekanem dekanatu kozielskiego. Niestety, ciężkie przeżycia nadszarpnęły jego zdrowie. Zmarł 3 marca 1964 r.

- W pamięci ludzi pozostał jako człowiek bardzo życzliwy i pracowity. Mimo że w tym roku mija 56 lat od śmierci ks. Połomskiego, nowe pokolenia pamiętają o nim - wiedzą z opowiadań starszych, jak dobrym był człowiekiem - zaznaczyła sołtys Starego Koźla.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TojaTreść komentarza: W Polsce nie ma monitoringu promieniowanie elektromagnetyczne. A urzędy omijają temat na wszystkie możliwe sposoby bo jest to związane z łamaniem praw człowieka . Pomiary selektywne są praktycznie nie dostępne dla zwykłego człowieka a tak zwane firmy akredytowane w ogóle nie mają sprzętu do pomiarów selektywnych . Nawet mierniki pola elektrostatycznego to dla nich jakiś kosmos. Masz pamiątki i artefakty o temacie prześladowań i dyskryminacji urzędowych. Przekaż je muzeumData dodania komentarza: 02.05.2024, 04:48Źródło komentarza: 87-latka z Kędzierzyna-Koźla uniknęła oszustwaAutor komentarza: bambinoTreść komentarza: Pod neonem-Metalchem stała budka w której można było kupić najsmaczniejsze lody na świecie !Data dodania komentarza: 01.05.2024, 23:29Źródło komentarza: Pochody pierwszomajowe. Tak świętowaliśmy przed laty. ZDJĘCIAAutor komentarza: SuperTreść komentarza: I nawet nie trzeba flag biało-czerwonych. Super!Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:48Źródło komentarza: 20-lecie członkostwa w UE z „Koziołkiem”. ZDJĘCIAAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na tej obwodnicy powiniej czę#ci stać patrol policji,bo samochodziaże też łamią tam przepisyData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:24Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: pennyTreść komentarza: Dziecko się urodziło żadne cudo gratulacjeData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Nadia to tęczowa córeczka. Oszaleli na jej punkcieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czy ktoś poza tępymi pisiorami wierzy że kiedykolwiek powstanie ta szprycha??? Od 8 lat nie mogą się dogadać w sprawie 500 m toru do kozielskiego portu a tu za chwilę okaże się że żeglugi towarowej na Odrze nie będzie 😭Data dodania komentarza: 01.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miasta
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna