środa, 1 maja 2024 10:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prawnicy alarmują, że zakazy i obostrzenia są niezgodne z prawem

Pomorska Izba Adwokacka wyjaśnia, że z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa wprowadzone zaostrzenia powinny być przestrzegane jednak prawnicy podważają zasadność karania za łamanie wprowadzanych obostrzeń.
  • Źródło: adwokatura.gdansk.pl
Prawnicy alarmują, że zakazy i obostrzenia są niezgodne z prawem

W piątek 3 kwietnia Pomorska Izba Adwokacka podjęła uchwałę w tej sprawie tłumacząc, że przepisy ograniczające wolność i prawa przysługujące obywatelom zostały wprowadzone bezprawnie.

Uchwała Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku

Okręgowa Rada Adwokacka sprzeciwia się obecnym – mało skutecznym – ograniczeniom w zachowaniach społeczeństwa  związanych z epidemią COVID-19. Wprowadzane stopniowo zakazy – mimo, że ich cel i rodzaj są przecież co do zasady słuszne – nie mogą być wykonywane przez stosowne władze, bo są wprowadzone (mamy nadzieję, że nie celowo) w pozbawiony skuteczności prawnej sposób i istnieje ryzyko, że osoby nie przestrzegające ograniczeń nie będą mogły w żaden sposób być karane. Działania te można nazwać pozornie prawnymi lub wręcz bezprawnymi. Wszelkie (bezwzględnie konieczne w obecnej sytuacji) ograniczenia swobód obywatelskich mogą być wprowadzone rozporządzeniem jedynie w stanach nadzwyczajnych. Wzywamy rządzących, aby skorzystali z posiadanych możliwości i kompetencji, aby obowiązujące ograniczenia wprowadzili w sposób przede wszystkim skuteczny i rzeczywisty, zgodny z prawem – wprowadzając stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej i wydając stosowne akty prawne zawierające ograniczenia, które będą musiały być przestrzegane. Obecne (wprowadzone bez stanu nadzwyczajnego) ograniczenia miałyby taki sam prawnie skutek, gdyby wprowadziła je Okręgowa Rada Adwokacka na terenie województwa Pomorskiego i stwierdziła, że naruszanie tych ograniczeń będzie karane grzywną.

Wszyscy obywatele chcą żyć w bezpiecznych warunkach i mieć poczucie, że działania władz są efektywne (a nie pozorowane) i że służą rzeczywistemu dobru mieszkańców Polski.

Adw. Dariusz Strzelecki

Dziekan ORA w Gdańsku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
niech żyje Kędzierzyn-Koźle 08.04.2020 08:14
W Niemczech, Holandii, Francji wiarygodność danych jest problematyczna np. ludzie zmarli na Sars-cov-2 wlicza się na choroby przewlekłe jeśli je mieli, lecz nie na Sars-cov-2. Nie licząc liczby osób w domach starców i w swoich domach. Statystyki ładnie wyglądają jedynie na papierze.

Jotka 07.04.2020 16:00
Czytanie ze zrozumieniem nie boli... Ustawa jest legalna i zgodna z konstytucją, gdy byłby wprowadzony stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej.

Jotka 07.04.2020 15:56
Dane jakie przedstawiłaś są kompletnie nie wiarygodne. Polska robi najmniej badań na Sars-cov-2... Więc wszyscy inni co umierają nie są wliczani. Mało tego, mamy najmniej "ozdrowieńców"... Dla mnie te dane są przerażające.

do@Katarzyna 06.04.2020 05:35
@Katarzyna dla mnie najważniejsze jest ZYCIE - moje i moich najbliższych! Rządzący się sprawdzili, a te liczby mówią same za się! "W Belgii: 20 tysięcy chorych, ponad 3750 zmarłych na koronawirus, co w przeliczeniu na milion mieszkańców daje odpowiednio: 1700 chorych i 125 zmarłych. W Holandii – 18 tysięcy chorych (1360 na milion mieszkańców) i 1800 zmarłych (103 na milion). W Luksemburgu – ponad 2800 chorych (aż 4500 na milion!, a więc w najbogatszym kraju świata już blisko pół procenta ludzi nie udało się ustrzec przed pandemią), zmarło 28 osób (to jest 60 na milion, bo Luksemburczyków jest około pół miliona). A jak jest w Szwecji? 7 tysięcy chorych, 400 zmarłych (odpowiednio: 700 i 40 na milion). W Niemczech, kraju o niewątpliwie wielkiej dyscyplinie społecznej i od dziesięcioleci wielokrotnie bogatszej od polskiej służbie zdrowia, zachorowało blisko 100 tysięcy ludzi (1200 na milion mieszkańców), zmarło ponad 1500 (18 na milion). W tym dniu, czyli kiedy piszę te słowa, po kilku już tygodniach rozwoju pandemii w naszym kraju i u naszych bliższych oraz dalszych sąsiadów z Unii Europejskiej, porównajmy: a jak jest w Polsce? Chorych jest 4100 osób (czyli 108 na milion), zmarło 94 (2,2 osoby na milion). Te proporcje są, gdy idzie o liczbę zmarłych na koronawirusa, dwudziestokrotnie lepsze niż w Szwecji i dziewięciokrotnie lepsze niż w Niemczech. Tak jest teraz. Za tydzień-dwa – może być inaczej. Nikt tego nie może odpowiedzialnie przewidzieć. Zestawiam te dane nie po to, by stwierdzić, że Polska jest w jakimkolwiek sensie lepsza od krajów stawianych nam za wzór, że ma jakieś gwarancje bezpieczeństwa. Stwierdzam coś innego: skrajną nieuczciwością jest – przynajmniej w znanym nam teraz momencie rozwoju pandemii – mówienie, że Polska sobie radzi gorzej z tym strasznym problemem niż inne kraje. Jest dokładnie odwrotnie. I to właśnie przeraża, oburza ludzi, którzy nauczyli się, że Polska musi być najgorsza, a w każdym razie, że musi być stale stawiana do kąta, pouczana, leczona – przez terapeutów z „wyższej cywilizacji”."

niech żyje Kędzierzyn-Koźle 05.04.2020 23:46
Proszę zapoznać się z "Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008 nr 234 poz. 1570)." Przez lata nikt tej ustawy nie kwestionował. Stan epidemii jest w niej ujęty. Czyli mam rozumieć zgodnie z uchwałą Pomorskiej Izby Adwokackiej , że ustawa wprowadzona w 2008 r. przez PO-PSL jest nielegalna i niezgodna z Konstytucją! Link: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20082341570

BD 05.04.2020 19:24
Przeczytaj jeszcze raz tekst, czasami jeden raz nie wystarcza żeby zrozumieć.

Katarzyna 05.04.2020 18:13
Po pierwsze, to nie żadne prawo a jedynie rozporządzenia, które mają moc prawną tylko podczas stanów wyjątkowych, a z tego co mi wiadomo takowe nie zostały wprowadzone. Po drugie, czytając i widząc co się dzieje w naszym społeczeństwie, to trzymamy się tych ograniczeń bardzo dobrze, każdy na siebie uważa i traktuje osoby obce jako potencjalnych nosicieli wirusa i unika ich na kilometr. Jest w tym wszystkim problem, nie jeden a wiele, na które miejsca tu braknie żeby pisać. Co z tego, że jak już musimy wyjść to mamy być od siebie w odległości min. 2 metrów, skoro mieszkamy razem i trzymamy w domu tą odległość? Zakaz spotkań więcej niż 2 osób, gdy w kościołach do 5 osób a bliżej świąt 50? To jest chore, same ogólniki, nic nie przemyślane i nic nie dopracowane. Niech się państwo cieszy, że ludzie się jeszcze nie zbuntowali i nie wyszli na ulicę, bo i tak nie mają prawa nam nic za to zrobić, a niedługo wszystko na to wskazuje że tak będzie, jak pokończą się oszczędności i nie będzie za co żyć, ale najważniejsze wszystko zamknąć, nie wprowadzać stanu wyjątkowego bo nie ma z czego płacić odszkodowań. Mam nadzieję, że obecną władza zostanie za to rozliczona i postawiona przed trybunałem stanu.

stajem 05.04.2020 15:28
czy prawnicy są głupcami, litera prawa ważniejsza od ochrony ludzkiego życia?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: tylko kpoTreść komentarza: Nie mogę bezpiecznie przejść Kozielską. Głowackiego uratują tężnie. Dom towarowy w centrum jest pusty. Na szczęście dzięki KPO będzie więcej wiatraków i fotoradarów.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?Autor komentarza: MaturzystaTreść komentarza: Stojąc radiowozem na obwodnicy k koźla. W miejscu oznaczonym jako wyłączonym z ruchu( takie białe paski ukośne) dokonując pomiaru prędkości tzw suszarą- bez włączonej góry( takie niebieskie światełka mrygające- że to pojazd niby uprzywilejowany) .co jest- jest..WYKROCZENIE DROGOWE. częsty widok pod wiaduktem kolejowym na armii krajowej. pewnie nie uruchamiają sygnalow świetlnych* mogą tak robić jak stoją beż dzwieku" bo A - WIDAĆ ICH Z DALEKA I NIE MA WYNIKU B- aku by się w wuczerpało i trzeba bu było pchać landarę ha ha C - im wolno wszystko bo lud miejscowy ciemny i nikt tego do komendanta Wojewódzkiego nie zgłosi. Albo wyżej.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:29Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: jaTreść komentarza: Tak,tak. Pieniądze wpływają a młodzi odpływają.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:07Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?Autor komentarza: AleTreść komentarza: Brak pociągu do łodzi przez Zdzieszowice Kędzierzyn i zlikwidujcie w poczekalni te druciane ławkiData dodania komentarza: 30.04.2024, 17:23Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: Zdzisław 56Treść komentarza: Jak to możliwe, że tak wybitni fachowcy zarządzający ta spółka doprowadzili do takiego upadku? Przecież to najlepsi ludzie PiSu, wielu z nich objęto teraz mandaty w samorządzie, a jeden to nawet został dyrektorem szpitala w Nysie! To na pewno niemiecki spisek!Data dodania komentarza: 30.04.2024, 17:19Źródło komentarza: Trudna sytuacja Grupy Azoty ZAK. Wyniki finansowe za 2023 rokAutor komentarza: mieszkamTreść komentarza: Chemia żywi, leczy, bawi i ubiera ?Data dodania komentarza: 30.04.2024, 16:19Źródło komentarza: Trudna sytuacja Grupy Azoty ZAK. Wyniki finansowe za 2023 rok
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna