czwartek, 16 maja 2024 00:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Związek Międzygminny "Czysty Region" stawia na śmieciarki dwukomorowe

Wielu mieszkańców uważa, że segregacja odpadów nie ma sensu, bo i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki. Ale nowe śmieciarki mają dwie komory.
Związek Międzygminny "Czysty Region" stawia na śmieciarki dwukomorowe

Związek Międzygminny "Czysty Region" kolejny raz wychodzi z inicjatywą edukacyjną do mieszkańców. Tym razem postanowili zaprezentować, jak działa śmieciarka dwukomorowa.

- Widzimy wiele starań jeśli chodzi o segregację, zarządcy budynków i mieszkańcy zwracają na to uwagę. Ale problem nadal istnieje - zaznacza Karina Kacperczyk. przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Przed Czystym Regionem spore wyzwanie w postaci osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu, który w bieżącym roku musi wynieść minimalnie aż 35 procent.

- Chcielibyśmy pokazać mieszkańcom w praktyce, jak to wygląda, dlaczego jest to takie ważne dla nas wszystkich, a także pokazać z czym mierzymy się na co dzień. Przy okazji chcielibyśmy obalić mit, że wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki. Bo może demotywować to, że podjeżdża śmieciarka i zabiera dwie frakcje - dodała Karina Kacperczyk.

Za niesegregowanie odpadów grozi kara w wysokości od 2 do 4-krotności opłaty podstawowej za wywóz. Jest to zalecenie ustawodawcy. Związek Międzygminny "Czysty Region" ustalił, że będzie to dwukrotność podstawowej opłaty.

- Okazuje się, że wychowanie przez kieszeń jest bardzo skuteczne. Od czasu wprowadzenia sankcji segregacja bardzo się poprawiła - powiedziała Brygida Kolenda-Łabuś, była przewodnicząca Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Czysty Region każdego roku prowadzi szereg kampanii promujących prawidłową segregację - począwszy od przedszkoli, przez szkoły, aż po seniorów.

- W pierwszym półroczu 2023 stwierdziliśmy już 111 przypadków nieselektywnej zbiórki, z czego 49, czyli blisko połowa dotyczyła zabudowy wielorodzinnej na terenie Kędzierzyna-Koźla. I już wydaliśmy 14 decyzji zwiększających opłatę za niesegregowanie odpadów - powiedziała Anna Piróg-Nowak z "Czystego Regionu".

Mieszkańcy coraz bardziej uczą się segregacji. Z jednej strony profilaktyka, a z drugiej kary powodują, że zaczyna się myśleć nad czynami.

- Jest zdecydowanie większa poprawa jeśli chodzi o odpady typu szkło, papier, czy plastik. Oczywiście popiół i bio, bo to wszystko są odpady podstawowe, które segregujemy w sposób naturalny. Są jeszcze odpady zmieszane i tutaj nie do końca wygląda to tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jest jeszcze dużo pracy na rzecz uświadamiania mieszkańców, że należy jeszcze dokładniej segregować te odpady. Jednym z największych kosztów naszej spółki jest pozbycie się odpadów, które właśnie są źle posegregowane - wyjaśnia Grzegorz Mankiewicz, prezes zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „MAMY RADY NA ODPADY” – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w partnerstwie m.in. ze Związkiem Międzygminnym „Czysty Region” oraz Gminą Kędzierzyn-Koźle.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z miasta możliwosciTreść komentarza: W kiedyś zabytkowym, kozielskim parku, przy okazji rewitalizacji ( wielkie słowo, a miasto możliwości lubi takie) posadzono sporo paproci. Pŕawdopodobnie teoretycy od przyrody nie wiedzą, że to jedna z ulubionych kryjówek kleszczy. Czy nie mogli poczytać co sadzić? A co sobie darować? W Koźlu jeszcze są ludzie, odwiedzają parkData dodania komentarza: 15.05.2024, 18:14Źródło komentarza: Natknąłeś się na gigantycznego kleszcza? Złap go i prześlij naukowcom!Autor komentarza: KlaudiuszTreść komentarza: Zabrze u mnie na ogródku w starym pniu mieszkają dwie widuję je codziennie na kwiatach już 3 rokData dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dokładnie, wina leży po stronie właścicielki, a gdy jeszcze czytamyz że są one obiektem przemocy. To nie dziwne że są tak agresywne i powinny być odebrane. Co do prowadzenia psa na smyczy to wszystko zależy od miasta, psu mogą luźno chodzić tylko w przypadku gdy są w pełni odwoływalne w innym przypadku na takiej smyczy muszą chodzić.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:37Źródło komentarza: Kobieta została zaatakowana i pogryziona przez trzy psyAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Kiedy jestem w tamtych okolicach, słyszę rozmowy - szczególnie starszych osób - z których wynika, że bardzo będzie im brakowało tego sklepu. Mają blisko i swoje ulubione produkty, których w innych pobliskich dyskontach nie mają. Brak sklepu w tym miejscu, z dużym asortymentem towarów utrudni im robienie zakupów.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 10:05Źródło komentarza: Sklep E.Leclerc w Kędzierzynie-Koźlu zostanie zamkniętyAutor komentarza: mieszkaniec innego osiedlaTreść komentarza: Ojojoj same kłody pod nogiData dodania komentarza: 15.05.2024, 07:15Źródło komentarza: Wzięli się wreszcie za łatanie dziur. ZDJĘCIAAutor komentarza: akkkTreść komentarza: czasem prawo linczu powinno byc legalne. nie rozumiem postepowania “wladz”, przeciez psy powinny zostac zabrane do uspienia a tej tepej babie wlascicielce wytoczylabym jak najszybciej spraweData dodania komentarza: 14.05.2024, 22:34Źródło komentarza: Kobieta została zaatakowana i pogryziona przez trzy psy
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna